اصول طراحی سایت کاربردی

طراحی وب سایت فقط استفاده از عکسهای رنگارنگ نیست. شما ملزم به استفاده از ابزارهای مختلف در طراحی سایت خود، برای جذب مخاطب و بالا بردن ترافیک وب سایت هستید.
این اصول و ابزار ها در طراحی و پیاده سازی هوشمندانه طراحی وب سایت بسیار مهم است.

1- بهینه سازی برای موتورهای جستجو
اکثر بازدید کنندگان یک وب سایت، از صفحه نتایج موتورهای جستجو (SERP- Search Engine Result Page)، به همین دلیل، باید از بهینه بودن وب سایت خود اطمینان حاصل نمایید.
ایجاد و استفاده از نقشه سایت، میتواند به ربات های موتورهای جستجو در پیدا کردن محتوا وب سایت شما کمک کند. کوتاه بودن عنوان صفحات، اما هوشمندانه کمک بسزایی به ربات های موتورهای جستجو میکند. استفاده از کلید واژه ها (Keywords) در مطالب وب سایت و مرتبط به محتوای سایت در قسمت Head سایت یکی از عناصر مهم در بهینه سازی سایت میباشد.
استفاده از کلید واژه ها (Keywords) در Meta tag، عنوان صفحه و محتوای سایت، سایت شما را به سمت بهترین نتیجه هدایت میکند.
از دید بهینه سازی موتورهای جستجو، از فایل های فلش و جاوا کمتر استفاده کرده و بیشتر به محتوا و متن وب سایت خود بپردازید.

2- تست کردن وب سایت
برای حفظ کیفیت وب سایت خود، به طور منظم وب سایت خود را تست کنید. مرحله تست وب سایت یکی از مهمترین مراحل طراحی وب سایت می باشد که طراح وب سایت شما می بایست این مرحله را در زمان ساخت سایت شما انجام دهد.
اگر وب سایت شما مشکلی داشته باشد، مانند کار نکردن فرم فروش وب سایت، شما در زمان کمی مشتریان خود را از دست می دهید.

3- سازگار با مرورگری ها مختلف
مطمئن شوید که وب سایت شما با تمامی مرورگرها سازگار است.
منطبق بودن وب سایت با استانداردهای W3C، به سازگار بودن وب سایت شما با مرورگر های مختلف کمک میکند.
سازگار بودن وب سایت با مرورگرهای اینترنت اکسپلورر، فایرفاکس، گوگل کروم تقریبا تمام بازدیدکنندگان از بازدید وب سایت شما رضایت دارند.

4- جلب توجه
لب توجه مخاطبان و هدایت آنها به سمت لینک های ناوبری و محتوای وب سایت نکته ی مهمی در موفقیت وب سایت است. قرارگیری و لینک های ناوبری وب سایت باید در بهترین جای صفحه، توسط طراح وب سایت شما انجام شود.
جذب مخاطب می تواند از طریق قرار گیری لینک ها و تفاوت رنگ آنها باشد. استفاده از فونت ( قلم ) متفاوت یا استفاده از عکس یکی از راه حل ها در این نکته می باشد.

5- استفاده از تصاویر گرافیکی
از بهینه بودن تصاویر گرافیکی وب سایت خود مطمئن شوید. سعی کنید از فرمت های .jpg و .gif استفاده کنید. یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنید، پایین آوردن حجم تصاویر تا آنجایی که ممکن باشد. یکی از راه های کاهش زمان بارگزاری صفحات وب، توجه به این نکات میباشد. استفاده از ویژگی Alt در تصاویر وب سایت الزامی می باشد.

6- فاصله ها بسیار حیاتی هستند.
استفاده از فواصل بین خط ها، بین کلمات و در طراحی صفحه وب میتواند کمک زیادی در تعادل طراحی صفحه شما داشته باشد. فاصله بین خط ها، میتواند خواندن و تجزیه تحلیل را برای مخاطب آسان و سریع کند. فضای های بسیار کم و برعکس فضا های خالی و سفید بسیار زیاد باعث خستگی چشم بیینده میشود. فاصله بین خط ها را میتوان با استفاده از Line-Spacing در Css براحتی کنترل کرد.

با استفاده از Padding نیز میتوان فاصله بین متن ها و عناصر دیگر صفحه مثل عکس ها را کنترل کرد. این گزینه ی بسیار مهمی در بهتر مشاهده کردن عناصر صفحه می باشد و باعث همپوشانی متن با دیگر عناصر صفحه را دارد. فضاهای سفید یا فضاهای خالی جایگاه خاصی در طراحی یک صفحه وب دارند. فضاهای خالی میتوانند یک بالانس و یا یک تعادلی بین عناصر صفحه و مشاهده کاربر ایجاد کنند.

7- کم حجم بودن صفحه
بارگزاری صفحه های کم حجم بسیار آسان و سریع هستند. با بهینه سازی فایل های گرافیکی و کدهای وب سایت میتوانید حجم صفحه را کم کنید. اندازه یک صفحه وب باید ترجیحا بین 25KB-65KB باشد.

8- انتخاب قلم مناسب
انتخاب فونت های مناسب برای محتوای وب سایت امری حیاتی در طراحی وب سایت شماست. هر فونتی داستان خاص خود را دارد. سعی کنید اندازه فونت ها در حدی باشد که قابل خواندن بوده و با اندازه ونت های دیگر سازگار باشد.

9- لینک های ناوبری (Navigation Links)
بازدید کندگان وب سایت شما باید قادر باشند تا خیلی سریع به اطلاعات و محتوا وب سایت شما دسترسی داشته باشند. برای این منظور می بایست سیاست درست و مشخصی برای لینک های منوی وب سایت خود داشته باشید. دکمه هایی که برای بخش منوی وب سایت خود استفاده می کنید، باید مشخص و در دسترس باشند.
بازدید کنندگان می بایست موقعیت خود را بعد از گذشتن از چند دسته بندی و زیر دسته بندی بدانند. این نکته میتوان با داشتن منوی درختی در هر صفحه مشخص کرد.

10- ایجاد یک نام تجاری
برای جلب بازدید کنندگان وب سایت و متفاوت کردن وب سایت خود، سعی کنید یک برند ایجاد کنید. این موضوع باعث کنجکاو شدن بازدید کنندگان وب سایت شما می شود. طراحی یک لوگو که مرتبط به فعالیت وب سایت شماست و داشتن یک شعار تبلیغاتی که منعکس کننده هدف وب سایت شماست، میتواند کمک بسزایی کند. ساخت “Favicon” میتواند یکی اولین مواردی باشد که باعث ایجاد احساس در وب سایت شما و جلب توجه بازدیدکننده می شود. “Favicon” یک فایل گرافیکی کوچک است که در ابتدای قسمت آدرس بار قرار میگیرد.
همچینین اطلاعات صفحات درباره ما، تماس با ما، باید به درستی در صفحه اول در دسترس باشند.