چند نکته برای داشتن سایت بهتر

نکته 1)هدف خود را از سایت مورد نظرتان کاملا تعریف کنید.

توضیح: به نظرم مهمترین و اساسی ترین مطلب مهم در مورد یک سایت که باعث موفقیت یا عدم آن میشود این نکته است که بدانیم از این سایت چه می خواهیم و به چه خواهیم رسید.لذا سعی کنید قبل از طراحی سایتتان ابتدا تکلیف این نکته را مشخص کنید ،اهدافتان را روی کاغذ بیا ورید و همیشه آنها را همراه داشته باشید و به آن رجوع کنید.در اینجا وپس از تعیین هدف جای مخاطب نشسته و ببینید آیا نظرتان تامین می شود.

 

نکته 2)مخاطب خود را تعریف کنید.

دقیقا مشخص کنید کدام قشر از جامعه و با چه سطحی از معلومات مخاطب سایت شما هستند. علاقه مندی های این گروه چیست؟ را ههای جذب مجدد این گروه چیست؟ به نظر شما گروه مخاطبتان از چه چیزهایی متنفرند؟

 

نکته 3) امکانات وتواناییهای خود و سایتتان را دقیقا مشخص کنید.

آیا امکانات شما متناسب با هدفتان است یا در این زمینه کمبود دارید . مثلا پهنای باند کافی برای ارائه یک سایت دانلود را در اختیار دارید یا خیر؟ منابع محتوای سایت چیست؟ آیا رایگان است ؟ چند درصد دارای توانایی برای رفع ایراد احتمالی که ممکن است در سایت ایجاد شود را دارید؟ آیا می توانید به در امد تبلیغات امید وار باشید؟ و...

 

نکته 4) شما در قبال آنجه در سایتتان مطرح می شود کاملا مسئولید

محتویات سایت خود را حتما تحت کنترل داشته باشید.انتشار یک مطلب غیر واقعی شاید باعث آن شود که دیگر شما آن مخاطب را نبینید. فانون کپی رایت را رعایت کنید. یه درد دل:بعضی از دوستان فکر می کنند نعوذبالله خداوند برای محتوای وب تبصره قائل می شود و آنها می توانند هرچه که می خواهند را در سایت خود برای جذب مخاطب بگنجانند حال دروغ باشد یا راست ،تهمت باشد،بردن آبرویی برده شده باشدو... به خدا قسم که اینگونه نیست و باور کنید در آن دنیا باید پاسخگوی تمام رفتارهاییکه از ما سر زده باشیم.

 

نکته 5)به ظاهر سایتتان خیلی توجه کنید.

در اینجا سلیقه مخاطب را مورد توجه قرار دهیدنه سلیقه خودتان را. حتی الامکان قبل از انتشار سایت با چند نفر در مورد ظاهر اون مشورت کنید. صفحات ساده و بی آلایش همیشه موفق ترند.چرا که مخاطب خیلی زود به هدفش میرسه بدون اینکه گیج بشه. من به شخصه وقتی میخوام یه سایت طراحی کنم اول میرم یه پوشه میخرم و به اصطلاح پرونده ای برای سایتم ایجاد میکنم(البته این کار را دربرنامه onenote هم انجام میدم) بعد از تعریف هدف و اینجور مسائل با مداد شماتیک سایت را رسم میکنم که در اون محل دقیق لوگو،مطالب،عکسها،ماژول ها،لینک ها و... را مشخص میکنم طبق بندی مطالب را هم انجام میدم حتی لینک های مفید که می تونند در اینترنت به من کمک کنند را یه جا می نویسم خلاصه بگم اول یه دو هفته ای به قول دوستان تحقیقات میدانی و کاغذی انجام میدم بعد تازه میام میشینم پشت کامپیوتر.به نظر خود که کار خوبیه.خیلی به آدم ایده میده.

 

نکته 6) سایتی بسازید که ساده و کار آمد باشد.

خدمات اضافی در سایت که هیچ گاه درست کار نمی کنند به درد مخاطب نمی خورد اما امکانات ساده که دقیق و درست کار کنند کاربر را جذب خود میکنند . می خواستم توضیح اضافه بدم اما به این توضیح بسنده می کنم که به نظر شما چرا گوگل،گوگل می شود؟

 

نکته 7) سایت بدون پشتیبانی دائم بود و نبودش فرقی نمیکنه.

آنقدر سایت دیده ام و دیده اید که مثلا تاریخ آخرین بروز رسانیش مال 1/1/1 خوب این به چه درد میخوره؟ توهین نباشه اما بعضی دوستان سایت را برای آن تولید می کنند که فقط یه سایت داشته باشند حالا به هر قیمتی .بعضی ها هم که فکر میکنند تولید سایت سرگرمی براشون ایجاد می کنه و بعد از یه مدت که خسته واشباع شدند بی خیالش میشن و سایتو ول میکنند به امید خدا. ببینید واقعیت اینجاست که کار طراحی و تولید سایت شاید 20 درصد هم از هدف را پوشش ندهند باور کنید که مابقی هدف شما از تولید یک سایت توسط پشتیبانی دائم ودقیق تامین خواهد شد اگر می خواهید سایت موفقی داشته باشید دست کم هر روزباید یک مطلب جدید به آن اضافه کنید.ایرادات سایت را دائم برطرف کنید با مخاطب دائم رد ارتباط باشید و...حالا بحث اینجاست که اگر می بینید نمی توانید بی تعارف می گم بی خیال سایت بشید.

 

نکته 8) سایت با وقاری داشته و حتی الامکان زرد نباشید.

اگر می خواهید مخاطب به مطالب سایت شما اعتماد داشته باشد از ارائه مطالب زرد به شدت خودداری کنید. این زرد بودن را حتما تا حالا شنیدید ماجرا از این قرار بوده که اگر اشتباه نکنم(دقیقا خاطرم نیست) یه روزنامه تو آمریکا در دهه های اخیر فعالیت میکرده که اسمش yellow page بوده که برای بالا رفتن تیراژ روزنامش حاضر بوده هر مطلبی چه دروغ ،چه راست وخلاصه هر مطلبی که باعث فروش بیشتر روزنامش میشده را منتشر کنه خلاصه این زرد بودن از اونجا بین رسانه ایها باب میشه. حالا میان سایت های خودمون اگراین قضیه را بررسی کنید ببینید چه قدر ماشالله همه فعالند مثل انواع فال ،جوک،عکس فلان هنر پیشه و....ببینید من نمیگم اینها بده چون همه این مطالب اگر درست به اون پرداخته بشه می تونه سایت خوبی با زمینه فعالیت سایتهای سرگرمی باشه اما مثلا شما با یک سایت علمی یا هر موضوعی بیایید برای اینکه مخاطب بیشتری به سایت شما سر بزنه یه بخشی را هم به جوک(مثال گفتم) اختصاص بدید خوب به نظرتان مخاطب چگونه با سایت شما برخورد میکنه؟ پس همه مطالب سایت شما باید یه اون موضوعاتی برگرده که هدف سایتتون را تامین میکنه.

 

نکته 9) انتخاب نام کاربری Domain مناسب برای سایت این نام باید با موضوع سایت شما دارای تناسب باشد.

تا حد امکان از حروف ترکیبی مانند ش(sh) ، خ (kh) و... در آن استفاده نکنید. کوتاه باشد . همچنین به ه چسبان انتهای حروف فارسی دقت کنید مثل سه پایه که ه آخر آن تلفظ نمیشود اما وجود دارد. اگر سایتتان مهم است آن نام کاربری را با پسوند های دیگر نیز ثبت کنید تا بعد ها سو استفاده نشود منظورم:.com .ir .org وغیره میباشد. اگر دامنه شما با پسوند .ir می باشد اونو در nic.ir حتما ثبت کنید. تاریخ ثبت دامین خود را یه جا یادداشت کنید وحتما 1 ماه مونده به انقضا نسبت به تمدیدش اقدام کنید.

 

نکته 10) انتخاب هاست مناسب

در انتخاب هاست حتما به امکاناتش توجه کنید البته قبلش باید بدونید که مثلا به چه میزان فضا برای سایتتان نیاز دارید . به پشتیبانیش از پایگاه داده مثل mysql در جوملا حتما دقت کنید . از یک شرکت معتبر وثبت شده فضاتون را تهیه کنید و دنبال هاست ارزون نباشید که بلا شک دچار مشکل خواهید شد. حتما قبل از خرید از هاست مورد نظر و شرکت مربوطه تحقیقات لازم را به عمل بیارید و از تجربه دیگران هم استفاده کنید. به پهنای باند ارائه شده توجه کنید. از شرکتی هاست خود را تامین کنید که کنترل پنل سایت شما را به صورت کاملا فارسی در اختیارتان بگذارد. خلاصه بگم مهمترین کارتون همینه که بفهمید فضای هاست مورد نظرتون دارای چه خصوصیاتی باید باشه وکدام شرکت اونو در اختیارتون میذاره. من نظرم اینه که اگر با یک شرکت و خدماتش آشنایی کافی ندارید ابتدای امر خدمات را برای یک سال اجاره کنید که اگر به مشکل برخوردید سر سال بدون دلواپسی بتونید هاست خود را عوض کنید.