سایت خود را کمی حرفه ای تر طراحی کنیم

با توليد نرم افزارهاي بسياري که براي طراحي وبسايت در نظر گرفته شده اند، امروزه به تقريب مي توان گفت که هر فرد با حداقل معلومات کامپيوتري مي تواند صفحات وب خود را توليد نمايد.

اما آنچه که باعث تفاوت يک طراحي حرفه اي سايت با يک طراحي آماتور مي شود، رعايت برخي نکات کوچک اما مهم است. در نظر گرفته اين قوانين نانوشته باعث محبوبيت سايت خواهد شد و در نتيجه رضايت بازديدکنندگان را در پي خواهد داشت. در اين مطلب سعي شده تا هر آنچه از اين نکات را که قابل دسته بندي است، بازگو نمايم:

?) قبل از هر چيز بگذاريد اصطلاح WYSIWYG را برايتان شرح دهم. اين حروف خلاصه جمله What You See Is What You Get مي باشد که مي توان آن را به اين صورت ترجمه کرد: «هر آنچه که مي بينيد، همان را دريافت خواهيد کرد.».

شما با اين اصطلاح بطور ملموسي برخورد داشته ايد. زمانيکه شما با يک واژه پرداز مانند Microsoft Word کار مي کنيد، در حقيقت در حال استفاده از برنامه اي هستيد که با همين روش طراحي شده است. به عبارت ديگر هر آنچه که شما بر روي صفحه نمايش خود مي بينيد، همان چيزي است که هنگام چاپ آن از چاپگر دريافت مي کنيد. متاسفانه بر روي وب رعايت اين روش تقريبا غيرممکن است. يعني آنچه را که شما به عنوان يک طراح وب طراحي کرده ايد، لزوما هماني نيست که توسط بازديدکنندگان ديده مي شود. اين تفاوت دريافت از امکانات سخت افزاري بازديدکنندگان ناشي مي گردد.

زيرا که بازديدکنندگان شما از امکانات مشابه کامپيوتر شما استفاده نمي کنند و همواره امکان اين وجود دارد که کارت گرافيک و يا حتي تنظيمات صفحه نمايش آنها با شما متفاوت باشد.

?) همواره اين را به خاطر داشته باشيد که طراحي يک صفحه وب با طراحي يک صفحه متني مانند نامه متفاوت است. درست است که بعضي از کليدهاي کنترلي در يک واژه پرداز و يک ويرايشگر صفحه وب مشابه هستند ولي اين دليل نخواهد شد که از هر دو به يک صورت استفاده نماييد. پس اصول طراحي وب با طراحي يک صفحه متني متفاوت است.

?) نکته اي که شايد اکثرا به آن توجهي ندارند اين است که تعداد زيادي از کاربران ناچاراً و يا به دلخواه خود صفحات را در حالت گرافيکي مشاهده نمي کنند. درست است که گرافيک جلوه صفحات وب است و به آن نمايي زيبا مي بخشد اما بايد در نظر داشته باشيد که دست کم يک ميليون نفر از کاربران اينترنت جزو دسته مذکور هستند. پس صفحات خود را طوري طراحي کنيد که اين افراد هم به راحتي قادر به استفاده از آن باشند.

استفاده از متون در فرمت گرافيکي مشکل فراواني را براي آنها فراهم مي کند، در طراحي خود اين دسته را هم در نظر بگيريد.

?) از استفاده کردن از اسکريپتهايي که جلوه هاي بصري دارند حتي الامکان پرهيز کنيد. برخي از اين اسکريپتها ممکن است که در برخورد اول جالب به نظر برسند اما برخوردهاي متعدد با آن، دلزدگي را براي بازديدکنندگان دائم شما به همراه خواهد داشت.

لابد مي دانيد که سرمايه هاي يک سايت بازديدکنندگان دائم آن هستند پس از استفاده بي مورد از اسکريپتهايي مانند ساعت گردان به دور ماوس و رنگهاي زمينه متغير خودداري کرده و با اين کار علاوه بر سريع کردن دانلود صفحه، مشترکان بازديد خود را فراري ندهيد. بدانيد که اينگونه جذابيتها تاريخ مصرف داشته و جلوه هاي بصري با تکرار جذابيت خود را از دست مي دهند.

?) و اما هسته اصلي يک سايت محتواي آن است. در نکته قبلي گفته شد که جذابيت ظاهري به مرور از بين مي رود. با يک ديدگاه طنزگونه، جذب مخاطب براي يک سايت کمي مانند انتخاب همسر است. همانطور که زيبايي دروني يک فرد مهمتر از زيبايي ظاهري اوست، محتواي يک سايت هم ارزشمندتر از ظاهر آن است. درست است که افراد بسياري براي سرگرمي به اينترنت مراجعه مي کنند اما اين دسته از افراد، کاربران حرفه اي نيستند. اين است که شما با هر علاقمندي مي توانيد سايت خود را در همان زمينه ايجاد کنيد و مطمئن باشيد که در اين گستره وسيع، همواره افرادي پيدا مي شوند که در اين علاقمنديها مشترکاتي با شما دارند. آنها همان بازديدکنندگان دائمي هستند. با پرمحتوا کردن سايت خود آنها را حفظ نماييد. مهم اين نيست که شما به چه چيزهايي علاقمنديد، آن ممکن است ماکت سازي، آشپزي، کامپيوتر و يا فضا باشد، شما مي توانيد در همان زمينه در سايت خود مطلب قرار دهيد.

?) بسياري از کاربران از مرورگرهايي متفاوت از شما استفاده مي کنند. در حاليکه بيشتر کاربران بر طبق آمار از IE يا Netscape استفاده مي نمايند (واقعا مي توان تا اين حد به آمار متکي بود آن هم زمانيکه بازار رقابت شديد است؟)، بايد در نظر داشته باشيد که افراد زيادي هم از آنها استفاده نمي کنند پس صفحات خود را طوري طراحي نکنيد که فقط در يکي از آنها قابل مرور باشد.

سايت شما بايد طوري طراحي شود که عده اي از بازديدکنندگان (که طبعا سليقه اي متفاوت از نظر مرورگر و مشترک از نظر علاقمندي دارند) از بازديد آن محروم نگردند.