درباره قواعد و اصول طراحی سایت

براي اينکه بتوانيد ترافيک سايت خود را افزايش داده و کسب کار خود را رونق بخشيد بايد اين نکات را در طراحي وب سايت خود رعايت کنيد. پس به نکات زير دقت کرده و قبل از صرف هزينه براي رفع مشکلات بعد از طراحي سايت، آن ها را در فرآيند طراحي وب سايت خود پياده کنيد تا هم در زمان و هم در وقت صرفه جويي کرده باشيد. 

اصول طراحي سايت
گرافيک
1) در اين مورد بايد بگوييم که "کوچک فکر کنيد" يعني حدود 10 تا 12 کيلو بايت براي هر تصوير. سعي کنيد در طراحي وب سايت خود از تصاوير کم حجم و کوچک استفاده کنيد تا سرعت لود شدن صفحه پايين نيايد. تصاوير بزرگ، يکي از اصلي ترين دلايل پايين آمدن سرعت لود شدن صفحه است. سرعت پايين لود شدن صفحه، يعني هدر دادن زمان بازديدکننده، که مسلماً هر بازديدکننده اي مي خواهد در کوتاه ترين زمان ممکن به آن چه نياز دارد دست پيدا کند. پس نتيجه آن ترک وب سايت شما توسط بازديد کننده خواهد بود.

2) هميشه از گرافيک هايي استفاده کنيد که با محتواي شما تناسب و هماهنگي داشته باشد. از تصاوير و گرافيک هايي استفاده کنيد که به متون، محتوا، مطالب و زمينه کاري شما مرتبط باشد. تصاوير و گرافيک هاي طراحي شده، از عناصري هستند که طراحي سايت شما را تشکيل مي دهند و مي توانند محتواي شما را به خوبي شرح داده و به نمايش در بياورند، که اين به تفهيم و درک بهتر محتوا و مطالب داخل سايت، بسيار کمک مي کند.

3) از تصاوير متحرک، چشمک زن و متغير استفاده نکنيد. و يا تا حد امکان از آنها بسيار کم استفاده کنيد. مطالعات متعددي که در سال هاي اخير انجام شده، نشان مي دهد که تصاوير چشمک زن در طراحي وب سايت براي بازديدکنندگان آزار دهنده و مزاحم هستند. در حقيقت طبق مطالعاتي که رو يک گروه از مرورگرها انجام شد، مشاهده شد که بسياري از آنها براي اين که بتوانند بقيه مطالب و محتواي داخل سايت را بخوانند، به طور خودکار و فيزيکي از نشان دادن و يا حتي باز کردن اين تصاوير موجود در طراحي سايت، صرف نظر مي کنند.
فونت
4) در طراحي وب سايت خود براي هدينگ ها از فونت Serif و براي متون داخل سايت از Sans-Serif استفاده کنيد. فونت هاي Sans-Serif براي مطالعه متون در صفحات اينترنت بسيار راحت تر از فونت هاي ديگر هستند.

5) اندازه فونت ها را محدود کنيد. يکي از بهترين راه ها براي اين که نشان دهيد که طراحي سايت شما بسيار ابتدايي انجام شده، آن است که اندازه فونت هاي متون داخل سايت را مکرراً عوض کنيد. البته اين غير ممکن نيست، شما مي توانيد از هزاران اندازه فونت استفاده کنيد. اما استفاده از 2 و يا حداکثر 3 سايز مختلف فونت و محدود کردن اندازه متون سايت به آن سايز ها، خواندن مطالب سايت را آسوده تر و طراحي وب سايت شما را حرفه اي تر نشان مي دهد.
تبليغات
6) بر روي تبليغات داخل سايت و تعداد آن ها کنترل داشته باشيد. بازديدکنندگان شما براي ديدن تبليغات به سايت شما نمي آيند. آن ها براي محتواي سايت شما مي آيند. اگر تبليغات داخل سايت سرتاسر محتوا را بپوشاند، بازديدکنندگان بدون تلف کردن وقت، از سايت شما خارج مي شوند. البته بسيار مهم است که از وب سايت خود کسب درآمد کنيد، اما اگر تبليغات بيش از حد سايت شما، بازديدکنندگان را از آن دور کند، شما پول خود را نيز از دست خواهيد داد.
منبع: وبين