المان های آزار دهنده در طراحی وب سایت

آيا تا به حال به اين فکر کرده ايد که طراحي وب سايت شما ممکن است آزار دهنده باشد؟ وقتي صحبت از طراحي وب سايت به ميان مي آيد، دانستن اين موضوع که بينندگان وب سايت شما از چه چيزي بيشتر از همه بدشان مي آيد، ضروري ترين چيزهايي است که شما نياز به دانستن آن داريد.

اين مقاله به شما خواهد گقت چه المانهايي را مي بايست از وب سايت تان حذف نماييد. چنانچه سايتي را مي شناسيد که طرحي آزار دهنده دارد، مي توانيد اين مقاله را براي مدير آن سايت بفرستيد.

چند هفته پيش، ايميلي را از دانشجويي دريافت کردم که از من مي خواست تا وب سايتي را که خودش طراحي کرده بود را بررسي کنم. فردي که مالک اصلي سايت بود هدري بسيار زيبا با فلش درخواست کرده بود. طرح فلش واقعا عالي بود و امکان نداشت تا نظر بيننده اي را به خودش جلب نکند. چند المان گرافيگي بسيار زيبا در طراحي استفاده شده بود و افکتهاي صوتي بطرز صحيحي در فلش استفاده شده بودند و فضاي زيبايي به سايت ميداد.

ولي پس از بررسي بيشتر سايت، هدر سايت خيلي آزار دهنده بنظر مي رسيد بطوريکه هر موقع روي سايت کليک مي کرديد، هدر از نو، شروع بکار مي کرد. چيزي که در نگاه اول خيلي زيبا بنظر ميرسيد، خيلي زود تبديل به الماني آزار دهنده مي شد و تمرکز خواننده را از خواندن مطالب دور مي کرد.

چنين طراحي، اولين طراحي نيست که چيزي را خلق مي کند که من به آن "طراحي آزار دهنده" اطلاق مي کنم. بسياري از مديران وب سايت ها، بخصوص صاحبان تازه کار سايت ها و وبلاگ ها، بيش از حد معمول بر روي يک يا چند ايده در طراحي خود علاقه نشان مي دهند. شکي نيست که داشتن هدري جذاب بسيار مطلوب است، ولي آيا واقعا لزومي دارد تا به ذهن بازديد کننده وب سايت يا وبلاگ خود حلمه ور شويم؟ بنظر من قطعا نه.

مديران سايت ها بعضي اوقات فراموش مي کنند که طرح وب سايت مي بايست پيامي را به مخاطب ارسال کند که بازتابي از موضوع وب سايت يا وبلاگ مي باشد و نه نمودي از سطح مهارت در برنامه نويسي.
منبع: نوياسيستم